Bilindiği üzere, 6948 sayılı Sanayi Sicil Kanununun 5. Maddesi gereği “Sanayi İşletmeleri bir senelik faaliyetlerini yıllık işletme cetvellerinde göstermeye ve bu cetvelleri takvim senesi sonundan itibaren dört ay içinde Bilim,Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı (Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüne) bildirmeye mecburdurlar” hükmü gereğince yıllık işletme cetveli vermeyen firmalara idari para cezası uygulanacaktır.

Yıllık İşletme Cetveli Bildirimi İçin Gerekli Olan Evraklar:

• 2016 Kurumlar vergisi beyannamesi

• Kapasite Raporu Fotokopisi

• Sanayi Sicil Belgesi fotokopisi

• Son dönem elektrik faturası

SIKÇA SORULAN SORULAR

1. Kullanıcı adım ve şifremle giriş yapamıyorum.
Çözümü : Önceki yıllarda SanayiNet üzerinden giriş yaparken kullandığınız kullanıcı adı ve şifreniz yeni sistemde geçerli değildir. Yeni Sistemde işlem yapabilmek için yeni kullanıcı adı ve şifre oluşturmanız gerekmektedir.

2. Ürün Seçme ekranından ürün seçemiyorum.
Çözümü : İnternet tarayıcısı olarak kullandığınız sürüm eski bir sürüm olabilir. Chrome tarayıcı ile işlemlerinizi daha rahat ve sorunsuz yapabilirsiniz. Chrome tarayıcıyı http://www.google.com/intl/tr/chrome/browser/ bağlantısından indirebilirsiniz.

3.Adres kaydı yapamıyorum.
Çözümü : Adres numaranızı biliyorsunuz ve sistemde sorguladığınız zaman kayıt gelmiyorsa, adres bilginizi İl-Belediye-Telefon-Eposta ve Açık Adres kısımlarını doldurarak kaydınızı yapabilirsiniz.

4. Belgemde İl ve ilçe iki defa çıkıyor.
Çözümü : Adres numaranızla sisteme kayıt yapmadıysanız, Açık adres kısmına İl-ilçe bilginizi yazmamalısınız. İl ve belediye bilgisini seçtiğiniz için belgenizde Açık adres kısmına yazdığınız kısım ve il ve belediye kısmından yaptığınız seçim eklenecektir.

5.Yıllık işletme cetvelinde ürün bilgilerimi giremiyorum.
Çözümü : Yıllık İşletme Cetvelini ciro bilgisini kaydetmeden alt kısımlardaki veri girişlerinizi yapamazsınız.

6. Ciro bilgimi kaydedemiyorum.
Çözümü : Yıllık işletme cetveli girişi ekranında şirket kimlik bilgilerinizin olduğu kısımda e-posta adresiniz bulunmuyorsa, cetvel kaydınıza başlamadan evvel üretim yeri adresi kısmında yer alan adres bilgileriniz ve e-posta bilginizi kaydetmeniz gerekiyor. E-posta kaydınızı tamamladıktan sonra Yıllık işletme cetvelini kaydedebilirsiniz.

7. Onayım ne zaman verilir. 
Çözümü : Onay işlemleri bulunduğunuz ilin İl müdürlüğü personeli tarafından yapılıyor. Onay süreci il müdürlüğündeki personellerin çalışmasına bağlı olarak değişmektedir.

8. Üretime başlama tarihine ne yazmalıyım.
Çözümü : İşletmenizin üretime başladığı tarihtir. Aynı zamanda bu bilgi yeni tarihli bir kapasite raporu varsa ön yüzünde yer almaktadır.

9. İşe başlama tarihi kısmına ne yazmalıyım.
Çözümü :Makine tesisatlarınızın işletmenize kurulduğu tarihtir.

10. Sistem hangi saatler arasında hizmet vermektedir.
Çözümü :Sistemimiz 7 gün 24 saat açık olup her an hizmet vermektedir.

11. Yıllık İşletme Cetveline nasıl giriş yapabilirim.
Çözümü :Sisteme giriş yaptıktan sonra ana sayfadan Yıllık İşletme Cetveli, İptal, Zayi ve Değişiklik İşlemleri linkine tıklayınız.Açılacak olan sayfadan işletmenizi belge numaranız veya vergi numaranızla getiriniz.Yıllık İşletme Cetveli resmine tıklayınız.